16.6k views
1 vote
Jordan has $5.37, which he is using to buy ingredients to make salsa. He is buying one red pepper for $1.29 and three pounds of tomatoes. If Jordan has exactly the right amount of money he needs, what is the price per pound of the tomatoes? Choose the correct equation to represent this real-world problem. Solve the equation and verify the reasonableness of your answer. A pound of tomatoes costs .

User Ducktyped
by
6.1k points

2 Answers

7 votes

5.37=3x+1.29 or 2

$1.36 or 1

Plz, rate 5 star and press thanks :D bai

User Tim Swast
by
6.3k points
7 votes

Answer:

5.37=3x+ 1.29 is the equation, a pound of tomatoes cost $1.36

Explanation:

User Rahul Bansal
by
6.5k points