128k views
4 votes
The angle of depression from the basketball hoop to Claire’s eyes is 9.2 . The vertical distance from the ground to Claire’s eyes is 5.6 feet. Using the diagram, find the height of the basketball hoop to the nearest tenth.

User Sventevit
by
7.0k points

2 Answers

3 votes

Answer:

It's D, 9.2 ft.

Explanation:

The angle of depression from the basketball hoop to Claire’s eyes is 9.2 . The vertical-example-1
2 votes
see the attached picture to better understand the problem
we know that
in the right triangle ABC
tan 9.2°=BC/AC-----> BC=AC*tan 9.2°----> BC=22*tan 9.2°---> BC=3.56 ft

the height of the basketball hoop=BC+CD----> 3.56+5.6----> 9.16 ft
the height of the basketball hoop=9.2 ft

the answer is
the height of the basketball hoop is 9.2 ft
The angle of depression from the basketball hoop to Claire’s eyes is 9.2 . The vertical-example-1
User Harlow Burgess
by
7.4k points