171k views
0 votes
Mrs . Wilkinson can buy a 20-ounce box of cereal for $3.60 or a 28-ounce box of cereal for $4.20. Witch is the better buy ? Explain your reasoning

User Flashpunk
by
8.5k points

1 Answer

6 votes
20-ounce box for 3.60 is the better deal, divide each ounce by how much it costs and you can figure out which is cheaper, 28 divided by 4.20 = 4.6...7 20 divided by 3.60 = 5.5...6, so 20 ounces for 3.60 is the better deal, hope this helps

User BunjiquoBianco
by
8.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories