87.0k views
0 votes
What is the percentage composition when 10g of magnesium combines with 4g of nitrogen?

User Awilkening
by
6.4k points

1 Answer

5 votes
The % composition when 10g of magnesium combine with 4g of nitrogen is 71.43% magnesium and 28.57 % nitrogen

calculation

%
composition = mass of an element / total mass x100
mass of magnesium = 10 g
mass of nitrogen = 4g

calculate the total mass used

= 10g of Magnesium + 4 g of nitrogen = 14 grams

% composition for magnesium is therefore = 10/14 x100 = 71.43 %

%
composition for nitrogen is therefore = 4 /14 x100 = 28.57 %
User Tilleryj
by
6.6k points