menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?
asked
Jan 20, 2019
216k
views
5
votes
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?
Mathematics
college
Strattonn
asked
by
Strattonn
8.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Moghwan
answered
Jan 24, 2019
by
Moghwan
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org