216k views
5 votes
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

User Strattonn
by
8.8k points

1 Answer

4 votes
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
User Moghwan
by
7.9k points

No related questions found