216k views
5 votes
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

User Strattonn
by
8.8k points

1 Answer

4 votes
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
User Moghwan
by
7.9k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.