34.5k views
5 votes
Will bought a package of 24 juice bottles for $7.44. Which equation relates the cost, c, of a package of juice bottles to the number of bottles, b, in the package?

User Minil
by
5.2k points

2 Answers

5 votes

Answer:

A) c=0.31b

Explanation:

7.44/24= 0.31

It’s until price

User Boulder
by
5.0k points
1 vote
for this i believe you would have to find the unit price for them, so it would be 7.44 divided by 24 which should be $0.31

User Sepidol
by
4.9k points