menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle
asked
Jan 9, 2019
183k
views
4
votes
What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle
Mathematics
college
Pavel Polyakov
asked
by
Pavel Polyakov
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce. It's 17 cents per ounce.
Mark McCook
answered
Jan 10, 2019
by
Mark McCook
9.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
1
vote
just divide 1.36 by 8
0.17
Madhur Ahuja
answered
Jan 15, 2019
by
Madhur Ahuja
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Jun 22, 2024
21.9k
views
The pharmacist has a 3.6 L bottle of cough syrup. If she fills a bottle that is 1,500 ml, how many ml of cough syrup does the pharmacist have left? (1 L = 1,000 ml)
EllaRT
asked
Jun 22, 2024
by
EllaRT
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
21.9k
views
asked
Jul 3, 2024
34.3k
views
A bottle of liquid cough syrup contains 300 milliliters convert the volume to liters
Ben Ford
asked
Jul 3, 2024
by
Ben Ford
8.7k
points
Mathematics
college
1
answer
5
votes
34.3k
views
asked
Aug 17, 2024
150k
views
The pharmacist has a 2.8 L bottle of cough syrup. If she fills a bottle that is 1,200 ml, how many ml of cough syrup does the pharmacist have left? (1 L = 1,000 ml) 160 ml
Trevir
asked
Aug 17, 2024
by
Trevir
8.4k
points
Mathematics
high-school
1
answer
5
votes
150k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.5m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Mr. Jacob is 55 years old and tony is 7 years old. in how many years will mr. Jacobs be 4 times as old as Tony
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org