menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Sara bought a 16-ounce jar of strawberry jam for $3.20 what is the unit price?
asked
Apr 13, 2019
94.4k
views
4
votes
Sara bought a 16-ounce jar of strawberry jam for $3.20 what is the unit price?
Mathematics
middle-school
Mark Connell
asked
by
Mark Connell
8.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
$3.20 divided by 16oz = unit price of 20 cents per unit or per ounce
Guimareshh
answered
Apr 18, 2019
by
Guimareshh
8.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Aug 11, 2018
214k
views
Sara bought a 16-ounce jar of strawberry jam for $ 3.20. what is the unit price? Could anyone help me with this problem plz
Ariel Magbanua
asked
Aug 11, 2018
by
Ariel Magbanua
6.9k
points
Mathematics
high-school
2
answers
5
votes
214k
views
asked
Oct 19, 2020
35.4k
views
Sara bought a 25-ounce jar of strawberry jam for $4.50. What is the unit price?
Lanoxx
asked
Oct 19, 2020
by
Lanoxx
8.1k
points
Mathematics
middle-school
1
answer
2
votes
35.4k
views
asked
Feb 16, 2021
74.9k
views
Sara bought a 16-ounce jar of strawberry jam for $3.20 What is the unit price? ~could someone plz explain the answer to me , thx
PHLAK
asked
Feb 16, 2021
by
PHLAK
7.8k
points
Mathematics
high-school
1
answer
1
vote
74.9k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity