187k views
3 votes
How hot will a 2.5 L balloon have to get to expand to a volume of 5 L? Assume that the initial temperature of the balloon is 22 C?

1 Answer

5 votes

The final temperature : 317 °C

Further explanation

Given

V₁=2.5 L

V₂ = 5 L

T₁ = 22 + 273 = 295 K

Required

The temperature, T₂

Solution

Charles's Law

When the gas pressure is kept constant, the gas volume is proportional to the temperature


\tt (V_1)/(T_1)=(V_2)/(T_2)

Input the value :

T₂ = (T₁ x V₂) : V₁

T₂ = (295 x 5) : 2.5

T₂ = 590 K = 317 °C

User Astraport
by
7.7k points