31.5k views
1 vote
Math homework!!!!!!!!!!!!

Math homework!!!!!!!!!!!!-example-1

1 Answer

4 votes
13) Divide the price by the number of rolls to find the price of one roll.

136.44 / 36 = 3.79

One roll is $3.79

14) Divide 49.44 by the amount of runners, 4, to get their average time.

49.44 / 4 = 12.36

The average time of each runner is 12.36 seconds.
User Prem Singh Bist
by
5.8k points