95.3k views
1 vote
Suppose a laboratory has a 38 g sample of polonium-210. the half-life of polonium-210 is about 138 days.

a. how many half-lives of polonium-210 occur in 1104 days?
b. how much polonium is in the sample 1104 days later?

User J Spratt
by
7.5k points

2 Answers

4 votes
a. 1104 / 138 = 8 half lives

b after 1104 days amount of polonium in sample = 38 (1/2)^8 = 0.184 g to nearest thousandth of a gram
User DJPlayer
by
7.5k points
1 vote

Answer :

(a) The number of half-lives of polonium-210 are, 8

(b) The amount left in the sample after 1104 days will be, 0.391 grams.

Explanation :

First we have to determine the amount left in the sample after 1104 days.

This is a type of radioactive decay and all radioactive decays follow first order kinetics.

To calculate the rate constant, we use the formula :


k=(0.693)/(t_(1/2))


k=\frac{0.693}{138\text{ days}}


k=5.022* 10^(-3)\text{ days}^(-1)

Now we have to calculate the amount left.

Expression for rate law for first order kinetics is given by :


k=(2.303)/(t)\log(a)/(a-x)

where,

k = rate constant

t = time taken for decay process

a = initial amount or moles of the reactant

a - x = amount or moles left after decay process

Putting values in above equation, we get:


5.022* 10^(-3)=\frac{2.303}{138\text{ days}}\log(100g)/(a-x)


a-x=0.391g

The amount left in the sample after 1104 days will be, 0.391 grams.

Now we have to calculate the number of half-lives of polonium-210.


a=(a_o)/(2^n)

where,

a = amount of reactant left after n-half lives = 0.391 g


a_o = Initial amount of the reactant = 100 g

n = number of half lives = ?

Putting values in above equation, we get:


0.391=(100)/(2^n)


256=2^n


2^8=2^n


n=8

Therefore, the number of half-lives of polonium-210 are, 8

User Agillgilla
by
6.5k points