24.9k views
0 votes
It costs a family $348.00 to buy a 10ft by 11ft rug. if the cost is proportional to the area what will it cost the family to buy a 15ft by 16ft rug

User RRC
by
7.6k points

1 Answer

4 votes
First we need to find the cost per square foot for the first rug:

Total square feet of first rug = 10 ft x 11 ft = 110 square feet.

Divide total price by total square feet to get the price per square foot:

$348.00 / 110 = $3.164 per square foot

The total square feet of the larger rug:

15 x 16 = 240 square feet

Multiply the total square feet by price per square feet:

240 * $3.164 = $759.36

Depending on how the cost per square foot is rounded the new price may vary a little bit.

User Mohitum
by
7.5k points