120k views
0 votes
A company wants to estimate the mean net weight of all 32-ounce packages of its yummy taste cookies at 95% confidence. it is known that the standard deviation of net weights is 0.1 ounce. the sample size that will yield the margin of error within 0.02 ounces of the population mean is

User Erric
by
6.7k points

1 Answer

4 votes
standard deviation= σ= 0.1
Confidence interval= 95%= 0.95
Significance level=α= 1-0.95= 0.05
α/2 = 0.025
At α/2 z( α/2 ) =1.960 [from statistic table]
Now,
the sample size at error of 0.02 is
0.02=z( α/2 )σ/√n
0.02=(1.960)*(0.1)/√n
5/49 = 1/√n
√n=49/5
n=96.04
n should be 96 or greater

User Viswanatha Swamy
by
7.0k points