106k views
2 votes
1. How much heat is necessary to vaporize 500 g of water at its boiling point?

2. If 5,100 joules of heat are given off when a sample of water freezes, what is the mass of the water?
3. If 57.500 joules of heat are given off when a sample of steam condenses, what is the mass of the steam?
PLEASE ANSWER ALL 3 IF POSSIBLE
SHOW WORK PLEASE

User Aarjav
by
7.7k points

1 Answer

0 votes

1. When water converts to vapor phase from liquid phase, there is no any temperature change. In other words, when a substance changes its phase, the temperature remains constant.

So we can use the formula

Q = mL

Where Q is the heat (J), m is the mass (g) and L is the latent heat (J/g).

M = 500 g

L = Latent heat of vaporization = 2230 J/g

Hence, Q = 500 g x 2230 J/g = 1115000 J = 1115 kJ

Hence, 1115 kJ of heat is needed to vaporize 500 g of water at its boiling point.

2. Let’s assume that water is at its freezing point (0 C). Then there is only phase conversion and no any temperature change. Again we can use the formula,

Q = mL

Here, Q is the heat that given off (J), m is the mass (g) and L is the latent heat of fusion (J/g).

Q = 5100 J

L = 334 J/g

Hence, 5100 J = m x 334 J/g

m = 5100 J / 334 J/g

m = 15.269 g

Hence, the mass of water is 15.269 g.


3. When condensing vapor into its liquid again it is only a phase conversion and temperature remains as constant (100 C).

Hence, we can use the formula,

Q = mL

Here, Q is the heat that given off (J), m is the mass of vapor (g) and L is the Latent heat of vaporization (J/g).

Q = 57.500 J

L = 2230 J/g

By applying the equation,

57.500 J = m x 2,230 J/g

m =0.0258 g


Hence, the mass of steam is 0.0258 g.

User Dominickdaniel
by
7.5k points