162k views
1 vote
the cost for a pack of 7 padlocks is $23.80. find the unit price in dollars per padlock. round answer to the nearest cent if necessary!

2 Answers

7 votes
By just dividing, you’ll find the unit rate.
23.8/7
3.40 is the unit rate.
User Sid Thakur
by
7.5k points
3 votes
Divide $23.80 by 7 padlocks to find what each padlock costs.
23.80 ÷ 7 = 3.40

Each padlock costs $3.40.
User Steve Huston
by
8.0k points