menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
the cost for a pack of 7 padlocks is $23.80. find the unit price in dollars per padlock. round answer to the nearest cent if necessary!
asked
Dec 14, 2019
162k
views
1
vote
the cost for a pack of 7 padlocks is $23.80. find the unit price in dollars per padlock. round answer to the nearest cent if necessary!
Mathematics
middle-school
Max Alexander Hanna
asked
by
Max Alexander Hanna
7.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
7
votes
By just dividing, you’ll find the unit rate.
23.8/7
3.40 is the unit rate.
Sid Thakur
answered
Dec 15, 2019
by
Sid Thakur
7.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
Divide $23.80 by 7 padlocks to find what each padlock costs.
23.80 ÷ 7 = 3.40
Each padlock costs
$3.40.
Steve Huston
answered
Dec 20, 2019
by
Steve Huston
8.0k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Feb 16, 2018
134k
views
The cost for a pack of 6 padlocks is $23.40 . Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Dpant
asked
Feb 16, 2018
by
Dpant
8.5k
points
Mathematics
college
2
answers
3
votes
134k
views
asked
Apr 2, 2020
53.3k
views
It costs $23.40 for a pack of 6 padlocks. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary, round your answer to the nearest cent.
Midhun Mathew
asked
Apr 2, 2020
by
Midhun Mathew
7.4k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
53.3k
views
asked
Aug 7, 2020
157k
views
The cost for a pack of 7 padlocks is $23.80. Find the unit price in dollars per padlock. If necessary round your answer to the nearest cent
Gowtham S
asked
Aug 7, 2020
by
Gowtham S
8.3k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
157k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
A bathtub is being filled with water. After 3 minutes 4/5 of the tub is full. Assuming the rate is constant, how much longer will it take to fill the tub?
i have a field 60m long and 110 wide going to be paved i ordered 660000000cm cubed of cement how thick must the cement be to cover field
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity