92.7k views
3 votes
What is the estimated margin of error, using standard deviation?

What is the estimated margin of error, using standard deviation?-example-1
User MaYaN
by
8.2k points

1 Answer

6 votes
Find the mean ( average):
105 + 104 + 110 + 112 + 114 + 106 + 108 +109 = 868
Mean = 868 / 8 = 108.5

Standard deviation:
108.5 - 105 = 3.5, 3.5^2 = 12.25
108.5 - 104 = 4, 4^2 = 16
110 - 108.5 = 1.5, 1.5^2 = 2.25
112 - 108.5 = 3.5, 3.5^2 = 12.25
114 - 108.5 = 5.5, 5.5^2 = 30.25
108.5 - 106 = 2.5, 2.5^2 = 6.25
108.5 - 108 = 0.5, 0.5^2 = 0.25
109 - 108.5 = 0.5, 0.5^2 = 0.25

12.25 + 16 +2.25 + 12.25 + 30.25 +6.25+0.25+0.25 = 79.75
79.75/8 = 9.96875, SQRT(9.96875) = 3.1573

Standard Deviation = 3.1573

108.8 +/- 1.96 *(3.1573/sqrt(8) = 110.687 and 106.312

110.687 - 108.5 = 2.19
108.5 - 106.312 = 2.19


Margin of error = +/- 2.19



User Shubham Shaw
by
8.0k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories