207k views
2 votes
Morley Cunningham computed the unit price of an 8-count package of hamburger buns and found them to be $0.03 more per bun than the unit price of a 10-count package. If the 8-count package costs $0.45 less than the cost of the 10-count package, find the cost of the 10-count package.

User Nilsocket
by
5.1k points

2 Answers

6 votes

Answer:

it's $3

Explanation:


User Ardent
by
5.6k points
1 vote
Let the cost of each bun in 8 count package is x and the cost of each bun in 10 count package is y.

It is given that the unit price of an 8-count package of hamburger buns is $ 0.03 more than the unit price of a 10-count package. So we can write the equation:

x = y + 0.03 (1)

The 8-count package costs $0.45 less than the cost of the 10-count package. We can write this in equation as:

8x = 10y - 0.45 (2)

Using the value of x from (1) in equation (2) we get:

8(y + 0.03) = 10y - 0.45

8y + 0.24 = 10y - 0.45

0.24 + 0.45 = 10y - 8y

0.69 = 2y

y = $ 0.345

This means the unit price of 10 count package of hamburger buns is $ 0.345. So the cost of entire pack will be 10 x 0.345 = $ 3.45

Thus, the cost of 10-count package is $3.45

User Bigless
by
5.6k points