7.3k views
17 votes
Mr. Emery bought 6 pizzas for the math team. The total cost of the order was $58.50. Each pizza cost the same amount. What is the unit cost per pizza for the order?

User Olatokunbo
by
5.9k points

2 Answers

9 votes

Answer:

its $9.75

Explanation:

59.50/6

User Alex Florescu
by
6.5k points
5 votes

Answer:

Each pizza is $9.75

Explanation:

$58.50/ 6 pizzas

9.75 / pizza

User Maneesh
by
5.7k points