218k views
5 votes
How much heat is required to change the temperature of 100 grams of water from 25 to 55oc?

User Ilj
by
6.7k points

1 Answer

3 votes
hthe heat required to change the temperfature of 100 grams of water from 25 to 55 c is calculated as below

Q(heat) = M(mass) x C(specific heat capacity) x delta T(change in temperature)

M= 100 grams
C= 4.18 j/g/c
delta T= 55-25 =30c

Q=100 g x4.814 j/g/c x 30c = 12552 joules
User Tklg
by
6.8k points