180k views
3 votes
How many revolutions per minute would a 20 m -diameter ferris wheel need to make for the passengers to feel "weightless" at the topmost point?

1 Answer

3 votes
The general equation for the forces acting on the passengers at the topmost point of the ferris wheel is

mg - R = m \omega^2 r
where
mg is the weight of the passengers
R is the normal reaction of the cabin

m \omega^2 r is the centripetal force

In order to feel weightless, the normal reaction felt by the passengers should be zero. Therefore, the equation becomes:

mg=m \omega^2 r
or

g=\omega^2 r
where
\omega is the angular frequency of the wheel and r is its radius. Since we know its radius,

r= (20 m)/(2)=10 m
we can calculate the angular frequency:

\omega= \sqrt{ (g)/(r) } = \sqrt{ (9.81 m/s^2)/(10 m) } =0.99 rad/s
From which we find the frequency at which the ferris wheel should rotate:

f= (\omega)/(2 \pi)= (0.99 rad/s)/(2 \pi)=0.158 s^(-1)
This is the number of revolutions per second, so the number of revolutions per minute will be

f=0.158 s^(-1) \cdot 60 = 9.48 min^(-1)
User Timofey Goncharov
by
6.8k points