92.3k views
2 votes
Find the unit rate of $4.80 for 4

2 Answers

5 votes
Though I do not think that we have the full question here, if we have 4 anything and the total cost is $4.80, we can solve for the unit rate.

What we do is we take the $4.80 and we divide it by the number of units (or anything) that we have - in this case it is 4.


(4.80)/(4)=1.20

So we know that the unit rate is $1.20.
User Sean Fausett
by
8.0k points
2 votes
The unit rate for $4.80 for 4 is $1.20 for each individual object.
User Bluetoba
by
7.9k points