100k views
3 votes
At the farmers market you can buy 3 melons for $10.50, 6 melons for $21, or 9 melons for $31.50. What is the constant of proportionality for buying melons?

User MatthieuGD
by
8.0k points

1 Answer

0 votes
If you buy 3 melons for $10.50, so one melon costs $10.50÷3=$3.50.
If you buy 6 melons for $21, so one melon costs $21÷6=$3.50.
If you buy 9 melons for $31.50, so one melon costs $31.50÷9=$3.50.
The constant of proportionality is 3.50.



User Tim Howland
by
7.6k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories