To solve this problem you must apply the proccedure shown below:
1. You have that the two ground observersare 2 miles apart They report the angles of elevation at 14 degrees and 20 degrees.
2. Therefore, you have:
h: the height of the airplane.
Tan(20°)=h/x
h=xTan(20°)
Tan(14°)=h/(x+2)
h=(x+2)Tan(14°)
xTan(20°)=(x+2)Tan(14°)
x=4.34
3. The height is:
h=xTan(20°)
h=4.34(Tan(20°))
h=1.58
The answer is: A. 1.58