146k views
1 vote
NEED HELP QUICK!!!!! Eight pounds of cashew nuts cost $32. What is the cost of 1 pound of cashew nuts? A.$2 B.$3 C.$4 D.$8

2 Answers

4 votes
32$/8pounds
Divide both sides by 8
4$/pound
User AllSolutions
by
5.6k points
5 votes
The first step here would be to write out an equation.

$32 ÷ 8 = ?

The reason we are doing thirty-two divided by eight is because this equation will give us the cost of one pound of Cashew Nuts.

Now we solve the equation.

$32 ÷ 8 = 4

So, this means our answer is, The cost of 1 pound of Cashew Nuts is only $4.
User Eshita Shukla
by
5.9k points