59.6k views
4 votes
What is the mass in grams of 250 ml of PH3 at STP?

1 Answer

4 votes
we can find the number of moles of PH₃ using ideal gas law equation
PV = nRTwhere
P - standard pressure - 101 325 Pa
V - volume - 250 x 10⁻⁶ m³
n - number of moles
R - universal gas constant - 8.314 Jmol⁻¹K⁻¹
T - temperature - 273 K
substituting the values in the equation
101 325 Pa x 250 x 10⁻⁶ m³ = n x 8.314 Jmol⁻¹K⁻¹ x 273 K
n = 0.011 mol
therefore mass of PH₃ = 0.011 mol x 34 g/mol = 0.374 g
mass of PH₃ is 0.374 g
User Arash Payan
by
8.1k points