90.9k views
1 vote
it cost a faimly 305.00 to buy a 11ft by 14 ft rug if the cost is porpotional to the area what will it cost the family to buy a 16ft by 18ft rug

1 Answer

4 votes
So what we do first is find out the cost per foot which is 305÷154=1.9805194805194805195
Then we find out the area of the second rug which is 288 feet and multiply that by the cost 1.9805194805194805195. We then get 1.9805194805194805195x288=570.38961038961038961
User Carpinchosaurio
by
7.4k points