219k views
5 votes
Divide the Unit Rate $51 in 6 Hours ?

User Picolino
by
4.9k points

1 Answer

4 votes
Hello.

To find the unit rate, we need to divide 6 by 51.

51/6 = 8.50

Kevin earns $8.50 per hour

Have a nice day
User Mermoz
by
5.2k points