menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 10-kg dog is running with a speed of 5.0 m/s. what is the minimum work required to stop the dog in 2.40 s?
asked
Feb 24, 2019
187k
views
0
votes
A 10-kg dog is running with a speed of 5.0 m/s. what is the minimum work required to stop the dog in 2.40 s?
Physics
college
Antek
asked
by
Antek
7.9k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
4
votes
Given required solution
M=10kg W=? W=Fd
v=5.0m/s F=mg
t=2.40s =10*10=100N
S=VT
=5m/s*2.4s
=12m
so W=12*100
W=1200J
Sundaram Ravi
answered
Mar 2, 2019
by
Sundaram Ravi
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
7.8m
questions
10.4m
answers
Other Questions
Physical properties of minerals graphic organizer
A snowball is launched horizontally from the top of a building at v = 16.9 m/s. If it lands d = 44 meters from the bottom, how high (in m) was the building?
What type of rock is the Haystack rock (igneous, Metamorphic, or Sedimentary)
what is a device that transforms thermal energy to mechanical energy
How many light sources do you know Pls list them
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org