Answer:
speed= distance/time
70mph=x/8
x= 70×8=560hrs
6 minutes 51 seconds
Explanation:
The formula for time is:
t=d/s
Now we plug in the given values into the equation
t=8 miles/70 mph
t=0.114 hours
t=6 minutes 51 seconds
7.9m questions
10.5m answers