menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
An 8-cup carton of soy milk costs $6.96. What is the price per pint?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
An 8-cup carton of soy milk costs $6.96. What is the price per pint?
asked
Mar 2, 2019
53.8k
views
2
votes
An 8-cup carton of soy milk costs $6.96. What is the price per pint?
Mathematics
middle-school
Rick Schott
asked
by
Rick Schott
8.7k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
3
votes
convert from 8 cups to pints
8 cups = 4 pints
to find the price per pint divide 6.96 by 4
6.96/4 = 1.74
The price per pint is $1.74
I hope this helps :)
Yotam Omer
answered
Mar 8, 2019
by
Yotam Omer
8.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
May 28, 2020
130k
views
A 2-quart carton of soy milk costs $4.44. What is the price per pint?
ZMan
asked
May 28, 2020
by
ZMan
7.6k
points
Mathematics
high-school
2
answers
2
votes
130k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org