53.8k views
2 votes
An 8-cup carton of soy milk costs $6.96. What is the price per pint?

1 Answer

3 votes
convert from 8 cups to pints

8 cups = 4 pints

to find the price per pint divide 6.96 by 4

6.96/4 = 1.74

The price per pint is $1.74

I hope this helps :)
User Yotam Omer
by
8.1k points

Related questions

asked May 28, 2020 130k views
ZMan asked May 28, 2020
by ZMan
7.6k points
2 answers
2 votes
130k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories