54.5k views
4 votes
50 apples cost $25. How much does 75 apples cost?

User Markmnl
by
8.7k points

2 Answers

1 vote
50+(1/2*50)=75
50+25=75

THEREFORE

$25+(1/2*+$25)=ANSWER
$25+$12.50=ANSWER
$37.50=ANSWER
User Briana Finney
by
7.3k points
3 votes
you multiply .25 x 75 and your answer will be $18.25
User Lordrhodos
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories