52.1k views
4 votes
A 2-gallon jug of water costs $7.68. What is the price per cup?

User Fath
by
5.2k points

1 Answer

5 votes
There are 16 cups in a gallon. Convert the 2 gallons into cups.


2 * 16 = 32

32 cups of water will cost $7.68.

Divide the cost by the cups of water to find the price per cup:


7.68 / 32 = 0.24

The price per cup is $0.24.
User Aaront
by
5.7k points