70.6k views
4 votes
Mr. Sanchez bought 2 magazines for 9.95 each and 1 book for 14.95 if the sales tax is 6% what is the total cost of Mr. Sanchez's purchases purchases

1 Answer

7 votes
The total cost without taxes on sales is given by:
C = 2 * (9.95) + 14.95
C = 34.85
Adding the value of the taxes we have:
34.85 + 0.06 * (34.85) = 36.941
Answer:
the total cost of Mr. Sanchez's purchases is:
36,941
User Abdulla Sirajudeen
by
7.3k points