214k views
5 votes
If a 10-pound sack of potatoes costs $6.55, how much would 1 pound cost? Round your answer to the nearest cent.

1 Answer

0 votes
Hello there!

6.55 ÷ 10 = .655

1 pound would cost about $0.65
User Guilty
by
6.1k points