3.9k views
3 votes
On January 1, 2021, Reston Company purchased 25% of Ace Corporation's common stock; no goodwill resulted from the purchase. Reston appropriately carries this investment at equity and the balance in Reston's investment account was $1,170,000 at December 31, 2021. Ace reported net income of $700,000 for the year ended December 31, 2021, and paid cash dividends on common stock totaling $280,000 during 2021. How much did Reston pay for its 25% interest in Ace

User Jonjbar
by
6.9k points

1 Answer

11 votes

Answer:

initial investment in Ace Corporation = $1,065,000

Step-by-step explanation:

initial investment in Ace Corporation = December 31st balance - (25% x net income reported) + (25% x distributed dividends)

initial investment in Ace Corporation = $1,170,000 - (25% x $700,000) + (25% x $280,000) = $1,170,000 - $175,000 + $70,000 = $1,065,000

When using the equity, reported net income increases the investment account while dividends decrease it.

User Saadet
by
7.1k points