25.7k views
2 votes
Calculate the ph of the resulting solution if 19.0 ml of 0.190 m hcl(aq) is added to

User Jake Lowen
by
5.6k points

1 Answer

3 votes
a) when adding to 24 mL of 0.19 M NaOH:

first, we need to get moles of HCl = molarity * volume

= 0.19 M * 0.019 L

= 0.00361 moles

then, moles of NaOH = molarity * volume

= 0.19 M * 0.024 L

= 0.00456 moles

NaOH remaining = 0.00456 - 0.00361

= 0.00095 moles

when the total volume = 24mL+19 mL = 43 mL

∴ molarity of NaOH = moles / total volume

= 0.00095 / 0.043L

= 0.0221 M

when POH = -㏒[OH-]

= -㏒0.0221 M

= 1.66

∴PH = 14 - POH

= 14- 1.66

= 12.34

b) when adding to 29 mL of 0.24 M NaOH:

when moles of HCl = 0.00361 moles

then, moles of NaOH = molarity * volume

= 0.24 M * 0.029 L

= 0.00696 moles

∴ NaOH remaining = 0.00696 - 0.00361

= 0.00335 moles

the total volume = 29 mL + 19 mL = 48 mL

molarity of NaOH = moles / total volume

= 0.00335 / 0.048L

= 0.0698 M

∴POH = -㏒[OH-]

= -㏒ 0.0698

= 1.16


∴ PH = 14- POH

= 14- 1.16

= 12.84
Calculate the ph of the resulting solution if 19.0 ml of 0.190 m hcl(aq) is added-example-1
User Vahid Hallaji
by
5.9k points