57.2k views
12 votes
A record rotates on a turntable at 33 rpm. You may want to review What is the angular speed in rad/s?

1 Answer

8 votes

Answer:

the angular speed in rad/s is 3.45

Step-by-step explanation:

The computation of the angular speed in rad/s is as follows:

As we know that

1 rpm means 1 revolution per minute

Also 1 minute = 60 seconds

SO, for 33 rpm, the angular speed is

= 33 ÷ 60 × 2π

= 3.45 rad/s

As the revolution is of 360 degrees i.e. equivalent to 2π

Hence, the angular speed in rad/s is 3.45

User Hukir
by
7.3k points