menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
A 6- Pack of movie tickets costs $40.62. What is the unit price ?
asked
Sep 3, 2019
33.6k
views
2
votes
A 6- Pack of movie tickets costs $40.62. What is the unit price ?
Mathematics
middle-school
Pankaj Rupapara
asked
by
Pankaj Rupapara
5.8k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Divide the total cost by the number of items that you receive. So, 40.62 divided by 6.
Jiji
answered
Sep 5, 2019
by
Jiji
5.8k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Well the equation would be 40.62 divided by 6. The answer would be 6.77. This is the unit price
Imtiyaz Khalani
answered
Sep 8, 2019
by
Imtiyaz Khalani
5.6k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
6.2m
questions
8.2m
answers
Other Questions
Solve using square root or factoring method plz help!!!!.....must click on pic to see the whole problem
giles is searching for a sock and discovers that he has 10 socks for every 5 pairs of shoes. if he has 20 socks how many pair of shoes does he have
Hiroto’s texting plan costs $20 per month, plus $0.05 per text message that is sent or received. Emilia’s plan costs $10 per month and $0.25 per text. Using the graph below, which statement is true? A)
WILL UPVOTE EVERY ANSWER! MULTIPLE CHOICE! Solve for Y. 8-8y=2y+78 A)y=7 B)y=70 C)y=-7 D)y=-70
Can someone help ?? I wasn't here for the lesson
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org