33.6k views
2 votes
A 6- Pack of movie tickets costs $40.62. What is the unit price ?

2 Answers

2 votes
Divide the total cost by the number of items that you receive. So, 40.62 divided by 6.
User Jiji
by
5.8k points
2 votes
Well the equation would be 40.62 divided by 6. The answer would be 6.77. This is the unit price
User Imtiyaz Khalani
by
5.6k points