menu
Qammunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
A 6- Pack of movie tickets costs $40.62. What is the unit price ?
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Ask a Question
A 6- Pack of movie tickets costs $40.62. What is the unit price ?
asked
Sep 3, 2019
33.6k
views
2
votes
A 6- Pack of movie tickets costs $40.62. What is the unit price ?
Mathematics
middle-school
Pankaj Rupapara
asked
by
Pankaj Rupapara
8.0k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
2
votes
Divide the total cost by the number of items that you receive. So, 40.62 divided by 6.
Jiji
answered
Sep 5, 2019
by
Jiji
7.9k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
2
votes
Well the equation would be 40.62 divided by 6. The answer would be 6.77. This is the unit price
Imtiyaz Khalani
answered
Sep 8, 2019
by
Imtiyaz Khalani
8.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
No related questions found
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Categories
All categories
Mathematics
(3.7m)
History
(955k)
English
(903k)
Biology
(716k)
Chemistry
(440k)
Physics
(405k)
Social Studies
(564k)
Advanced Placement
(27.5k)
SAT
(19.1k)
Geography
(146k)
Health
(283k)
Arts
(107k)
Business
(468k)
Computers & Tech
(195k)
French
(33.9k)
German
(4.9k)
Spanish
(174k)
Medicine
(125k)
Law
(53.4k)
Engineering
(74.2k)
Other Questions
How do you can you solve this problem 37 + y = 87; y =
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity.org