232k views
3 votes
Three different bags of pretzels are sold at the store. which bag of pretzels is the best buy? bag a:10 ounces for $1.10 bag b:12 ounces for $1.38 bag

c.6 ounces for $0.84

User Bhavnik
by
6.1k points

2 Answers

3 votes
The best buy bag is bag A
User Srini V
by
6.0k points
1 vote
----------------------
Bag a:
----------------------
10 ounces = $1.10
1 ounce = $1.10 ÷ 10 = $0.11

----------------------
Bag b:
----------------------
12 ounces = $1.38
1 ounce = $1.38 ÷ 12 = $0.115

----------------------
Bag c:
----------------------
6 ounces = $0.84
1 ounce = $0.84 ÷ 6 = $0.14

--------------------------------------------------
Answer: Bag A is the best buy.
--------------------------------------------------
User Primroot
by
6.1k points