2.1k views
3 votes
Calculate the number of moles of oxygen in a 12.5-l tank if the pressure is 25325 kpa and the temperature is 22°c

User Starja
by
7.0k points

1 Answer

4 votes
The ideal gas law states that:

pV=nRT
where
p is the gas pressure
V is its volume
n is the number of moles
R is the gas constant
T is the absolute temperature of the gas

For the gas in our problem:

p=25325 kPa = 2.53 \cdot 10^4 kPa = 2.53 \cdot 10^7 Pa

V=12.5 L = 12.5 \cdot 10^(-3) m^3

T=22^(\circ)C = 295 K

If we plug the data into the equation, we can find the number of moles of the gas:

n= (pV)/(RT)= ((2.53 \cdot 10^7 Pa)(12.5 \cdot 10^(-3) m^3))/((8.31 J/mol K)(295 K))=129 mol
User Per Larsen
by
7.6k points