71.2k views
1 vote
Jack or three protein bars for a total of $4.26. Which equation could be used to find the cost c in dollars of each protein bar?

2 Answers

1 vote
Jack bought 3 protein bars for a total of $4.26?

First, set up your equation. I'll let "b" represent the value of each individual bar:

3b = 4.26

Now, divide the total value by the number of bars for the answer:

b = $1.42
User Aditya Srivastava
by
7.8k points
4 votes
Jack bought 3 protein bars for $4.26. The individual cost of the protein bars can be determined by the following:

(total cost / quantity bought) = c

$4.26 / 3 = $1.42

The cost of an individual protein bar is $1.42.
User OnklMaps
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories