71.2k views
1 vote
Jack or three protein bars for a total of $4.26. Which equation could be used to find the cost c in dollars of each protein bar?

2 Answers

1 vote
Jack bought 3 protein bars for a total of $4.26?

First, set up your equation. I'll let "b" represent the value of each individual bar:

3b = 4.26

Now, divide the total value by the number of bars for the answer:

b = $1.42
User Aditya Srivastava
by
5.0k points
4 votes
Jack bought 3 protein bars for $4.26. The individual cost of the protein bars can be determined by the following:

(total cost / quantity bought) = c

$4.26 / 3 = $1.42

The cost of an individual protein bar is $1.42.
User OnklMaps
by
5.7k points