Answer: The proportion of businesses who did not respond = 54.67%
Explanation:
Given : Total businesses = 150
Businesses responded = 68
Businesses did not respond = 150- 68 = 82
The proportion of businesses who did not respond =


Hence, the proportion of businesses who did not respond = 54.67%