Answer:
The correct answer is C. 42.2%
Explanation:
Total number of cards in the deck of playing cards = 52
Number of spades in the deck of playing cards = 13
Number of cards other than spade = 52 - 13
= 39
If she draws a card 3 times and doesn't get a spade, she loses.
So, She loses only if he gets all the three cards other than spade

Now, The card is replaced if she does not get a spade.




Hence, The correct answer is C. 42.2%