10.2k views
4 votes
The students at Porterville Elementary sold raffle tickets, each for the same price, for a fundraiser. The equation below shows how much money was raised with the tickets sold. $1,760 = $20t. What is the unit rate in the equation above?

User Harshavmb
by
5.5k points

1 Answer

4 votes
The "unit rate" appears to be $20 per ticket.
User DamithH
by
6.0k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.