36.8k views
2 votes
Please help me with math
i need it soon

Please help me with math i need it soon-example-1
User Vilas
by
5.5k points

2 Answers

3 votes
Lets get started :)

We are told that Mrs. Thymes is buying mulch for her gardens.

Let us check the price for each option:


\boxed {Option \ A}
3 yd³ for $165
Divide 165 by 3, to find the price per cubic yard:

(165)/(3) = $55 per cubic yard


\boxed {Option \ B }
4 yd³ for $240
Do the same:

(240)/(4) = $60 per cubic yard


\boxed {Option \ C }
6 yd³ for $300

(300)/(6) = $50 per cubic yard


\boxed {Option \ D }
8 yd³ for $360

(360)/(8) = $45 per cubic yard

Therefore, we can see that 8 yd³ for $360 is the best price


\boxed {Your \ Answer \ will \ be \ Option \ D }
User Blackcoat
by
6.1k points
4 votes
Divide each price by the number of cubic yards it buys to find the cost per cubic yard.

A. $165/(3 yd³) = $55/yd³

B. $240/(4 yd³) = $60/yd³

C. $300/(6 yd³) = $50/yd³

D. $360/(8 yd³) = $45/yd³ . . . . . . . this is the best price per cubic yard.
User Lolelo
by
6.3k points