20.7k views
21 votes
Pecans are on sale at 0.95 per pound. Harold buys 0.6 puonds of pecans. How many will the pecans cost.

User VTGroup
by
5.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

0.57

Explanation:

Given that:

Price of Pecans per pound = 0.95

Harold wants to buy 0.6 pounds of pecans.

To find:

The cost of the required amount of pecans.

Solution:

Here, we can use ratio or unitary method to find the required answer.

0.6 can be written as:


(6)/(10) = (3)/(5)

We are given that, money required to buy 1 pound = 0.95

Multiplying both sides with 0.6 or
(3)/(5):

money required to buy
(3)/(5) pounds =
0.95* (3)/(5) = \bold{0.57}

Therefore, the answer is:

The cost of 0.6 pounds of pecans = 0.57

User Ololoepepe
by
5.3k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.