125k views
1 vote
A bakery offers a sale price of $3.25 for 3 muffins. What is the price per dozen?

User MegZo
by
5.4k points

1 Answer

4 votes

It is given that price of 3 muffins = $3.25

So price of 1 muffin=


(3.25)/(3)

And cost of 12 muffins


(3.25)/(3) *12 = $13

Therefore cost per dozen of muffins is $13 .

User David Sette
by
5.7k points