165k views
17 votes
A furniture has a bed that costs 200 in stock. It decreased the price the price by 30%. It then marked up the price by 20%. What is he price of the new bed now.

1 Answer

11 votes

Answer:

$168

Explanation:

Step one:

given data

cost of bed = $200

It decreased the price the price by 30%.

so the price is now

=30/100*200

=0.3*200

=60

= 200-60

=$140

It then marked up the price by 20%

the new price is

=20/100*140

=0.2*140

=28

= 140+28

=$168

User Spadar Shut
by
8.0k points