105k views
2 votes
A snowmobile has a mass of 540 kg. A constant force acts on it for 41 seconds. The snowmobile’s initial velocity is 9 m/s and final velocity is 34 m/s. What force is applied to the snowmobile during this time?

1 Answer

1 vote

Answer:

F = 329.27 N

Step-by-step explanation:

given,

mass of snowmobile = 540 Kg

time = 41 s

intial velocity = 9 m/s

final velocity = 34 m/s

Force = ?

Force is equal to change in momentum per unit time


F = (dp)/(dt)


F = (m(v_f-v_i))/(t)


F = (540(34-9))/(41)


F = (540* 25)/(41)

F = 329.27 N

Force applied to the snowmobile is equal to F = 329.27 N

User Youssri Abo Elseod
by
7.0k points